Natura w Jedynce: Planeta lasów: Mroczne serce Afryki

(Jungle Planet: The Dark Jungle. Equatorial African Forest)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano
W skrócie:W sercu Czarnej Afryki rośnie jeden z najmniej poznanych lasów świata. Zajmuje ponad 700 tys. km kwadratowych. Zamieszkujące go zwierzęta przystosowały się do gęstej roślinności i tropikalnych burz.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicza. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

W samym sercu Czarnej Afryki rośnie jeden z najmniej poznanych lasów na świecie. Pod względem wielkości jest on drugi po Puszczy Amazońskiej. Ciągnie się od Zatoki Gwinejskiej w głąb kontynentu, pokrywając powierzchnię ponad 700 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jego najważniejsi mieszkańcy, szympansy i goryle, zdołały przetrwać mimo polowań i stopniowego wylesiania. Potrafiły przystosować się do życia wśród gęstej roślinności i do gwałtownych tropikalnych burz.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także