x

Którędy po sztukę: Pieter Nason (3)

magazyn kulturalny Polska 2020   od 12 lat
W skrócie:Umieszczenie na dworskim obrazie czarnoskórego pazia miało podkreślać zamożność portretowanego. Dzieło autorstwa Pietera Nasona uwieczniło niechlubną historię Johana Mauritsa van Nassau-Siegena.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Widzowie poznają dzieła z Muzeum Narodowego w Warszawie. Historycy zapraszają do sal prezentujących sztukę XIX wieku. Nie zabraknie płócien tak słynnych jak "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera czy "Hamlet polski" Jacka Malczewskiego. Pojawią się także europejscy mistrzowie - Sandro Botticelli i Jacopo Tintoretto. Eksperci nie tylko przeanalizują warstwę artystyczną dzieł, lecz również opowiedzą o polskiej historii. Poruszą zagadnienia związane z ukrywaniem eksponatów w czasie wojny oraz ich odzyskiwaniem.

Johan Maurits van Nassau-Siegen, dowódca Republiki Niderlandów, uznawany był za narodowego bohatera. Flota pod jego dowództwem rozpoczęła proceder handlu niewolnikami. Umieszczenie na dworskim obrazie czarnoskórego pazia było popularnym sposobem podkreślenia zamożności portretowanego. Dzieło autorstwa Pietera Nasona, które w zamyśle miało podkreślać wielkość wodza, uwieczniło jego niechlubne czyny.