Apokalipsa: I wojna światowa (1)

(Apocalypse: La 1ere Guerre mondiale: Fury)

serial dokumentalny Francja 2014   od 12 lat
W skrócie:Od 1871 roku i zakończenia wojny francusko-pruskiej w Europie trwał okres, zwany belle époque. Wszystko zmieniło się, kiedy Gavriło Princip zastrzelił arcyksięcia Franciszka Ferdynanda.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 4 listopada
za 13 dni
10:50 Stopklatka TV
poniedziałek, 4 listopada
za 13 dni
16:45 Stopklatka TV

Opis

Kulisy wybuchu i przebiegu I wojny światowej. Program przedstawia działania zbrojne na mniej znanych odcinkach frontu - w Rosji, Serbii, Turcji, Palestynie oraz na arabskiej pustyni. Omówione zostały również skutki wojny, które wpłynęły na dalsze losy Europy. Opowieść wzbogacają listy i dzienniki pisane w trakcie wojny, a także rzadkie wówczas amatorskie zdjęcia. Do produkcji programu wykorzystano ponad 500 godzin archiwalnych nagrań. Serial został stworzony m.in. przez Isabelle Clarke i Daniela Costelle'a, twórców "Apokalipsy: II wojny światowej" zaprezentowanej w 170 krajach na świecie.

W tym odcinku

Od 1871 roku i zakończenia wojny francusko-pruskiej w Europie trwał okres zwany belle époque. Panował pokój, technika rozwijała się w niespotykany dotąd sposób, kultura także przeżywała rozkwit. Wszystko zmieniło się 28 czerwca 1914 roku. Wówczas w Sarajewie serbski nacjonalista Gavriło Princip zastrzelił austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda. Zdarzenie to zapoczątkowało I wojnę światową.