Afryka (4)

Afryka (4)

(Africa: Eye to Eye with the Unknown: Cape)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2013   od 7 lat
W skrócie:Autorzy programu zabiorą widzów w rejony Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie ciepłe wody Oceanu Indyjskiego spotykają się z chłodnymi wodami Atlantyku. Czynnik ten ma wpływ na przyrodę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórcy serii odwiedzają pięć różnych regionów Afryki. Ukazują piękno gór Atlas, lasów tropikalnych Kongo i wybrzeża Atlantyku. Podróżują też na Przylądek Dobrej Nadziei. Przemierzają dzikie tereny, odkrywając piękno żyjących tu stworzeń. Zwracają również uwagę na palące problemy, z jakimi muszą się mierzyć mieszkańcy tego kontynentu.

W tym odcinku

Autorzy programu zabiorą widzów w podróż w rejony Przylądka Dobrej Nadziei, gdzie ciepłe wody Oceanu Indyjskiego spotykają się z chłodnymi wodami Atlantyku, co powoduje powstawanie kłębiących się chmur, które pokrywają szczyt Góry Stołowej. Czynnik ten ma także wpływ na rozwój życia na obszarze południowej Afryki. Prąd Agulhas niesie setki miliardów litrów ciepłej, nieustannie parującej wody dziennie. Para ulega kondensacji, tworząc chmury, które przemieszczają się w głąb lądu, niosąc deszcz dla górnego Mozambiku - najbardziej wilgotnego miejsca w południowej Afryce. Kraina ta znana jest z niezwykle gęstych lasów, które zamieszkują rozmaite gatunki zwierząt, w tym piękne, różnobarwne motyle.