x

Życie Bałtyku: Morszczynowe lasy (20)

serial przyrodniczy Polska 2008   od 7 lat
Reżyseria:Jerzy Abramowicz
W skrócie:Z podwodnego świata znikają morskie algi. Zjawisko to dotyczy też Bałtyku. Naukowcy podjęli na akwenie Zatoki Gdańskiej próbę przywrócenia morszczynowych zbiorowisk. Sadzą las wodorostów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Prezentacja bogactwa podwodnego świata Morza Bałtyckiego. Środowisko to cechuje duża bioróżnorodność. Wody Bałtyku niełatwo badać, ponieważ mają niewielką przezroczystość spowodowaną zakwitami planktonu. Reżyser Jerzy Abramowicz obserwuje faunę i florę Bałtyku od ponad 30 lat. W morzu stale zachodzą jakieś zmiany. Wpływ na jego środowisko mają m.in. zanieczyszczenia oraz wyłączanie niektórych plaż z użytkowania rekreacyjnego. Zmienia się skład gatunkowy morskich roślin i zwierząt, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych i w zatokach. Wrażliwe gatunki giną, przetrwać udaje się tym bardziej odpornym. W ostatnim czasie Bałtyk został zasiedlony przez wiele nowych gatunków, wcześniej niewystępujących na tym obszarze.

W tym odcinku

Wiadomo, że szanse życia w morzu nie są równe. Przez wąski pas wody wydzielony przez naturę dociera światło słoneczne. Okazuje się jednak, że z podwodnego świata znikają morskie algi. Zjawisko to dotyczy również polskiej części Bałtyku. Naukowcy podjęli na akwenie Zatoki Gdańskiej próbę przywrócenia morszczynowych zbiorowisk. Zaczęli sadzić las wodorostów, by ponownie zagościło w nim dawne życie.