x
Zaginione - odnalezione: Straty wojenne i restytucja

Zaginione - odnalezione: Straty wojenne i restytucja

magazyn kulturalny   od 7 lat
W skrócie:W Polsce poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki zajmuje się Departament Restytucji Dóbr Kultury. Po zmianie ustrojowej, w 1992 roku, władze utworzyły bazę strat wojennych.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Utrzymana w atmosferze detektywistycznego śledztwa seria poświęcona odzyskanym po latach skarbom polskiego dziedzictwa materialnego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, zaginione na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu, które przepadło w czasach wielkich grabieży - potopu, okupacji, komunizmu. W programie pojawiają się materiały operacyjne policji i inne archiwalia. Prezentowane jest także samo dzieło sztuki.

Poszukiwaniem i odzyskiwaniem utraconych dzieł sztuki zajmuje się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Departament Restytucji Dóbr Kultury. Po zmianie ustrojowej, w 1992 roku, utworzono bazę strat wojennych. Składa się ona z 23 działów obejmujących, m.in. malarstwo, rzeźbę, grafikę, meble, tkaniny, porcelanę, szkło, złotnictwo, militaria, zbiory numizmatyczne i archeologiczne. Obecnie ma postać elektroniczną i stanowi zbiór otwarty. Zawiera ponad 64 tysiące rekordów i jest stale uzupełniana dzięki kwerendom archiwalnym. Każdy, kto posiada jakąkolwiek wiedzę o stracie wojennej, może zgłosić taką informację do rejestru. Zadaniem departamentu jest również odzyskiwanie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem. Obecnie w bazie znajduje się około 10 tysięcy skradzionych bądź zaginionych obiektów z takich dziedzin, jak malarstwo, rzeźba, kartografia, złotnictwo czy numizmatyka. Polska, dzięki intensywnej pracy departamentu, jest jednym z najaktywniejszych krajów wykorzystujących system IMI. W ostatnim czasie udało się dzięki niemu odzyskać dwie cenne ikony skradzione w 1990 roku ze zbiorów Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.