Wojna, która zmieniła świat: Bitwa narodów (3-ost.)

Wojna, która zmieniła świat: Bitwa narodów (3-ost.)

(Doomsday - World War I: Battle of Nations)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2013
Reżyseria:Peter Hartl
W skrócie:W sierpniu i wrześniu 1918 roku armia niemiecka ponosi kolejne klęski, miażdżona przez lepiej wyposażone siły alianckie. To traumatyczne doświadczenie dla niemieckiego nacjonalisty Waltera Modla.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 2 grudnia
za 11 dni
9:00 Discovery Historia

Opis

Wielka wojna była masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, ale była zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie. Poznamy historie Adolfa Hitlera, Bernarda Montgomery'ego, Hermanna Göringa, Charles'a de Gaulle'a, George'a Pattona, Walthera Modla. Ich drogi są zaprezentowane na tle szerszej - politycznej i strategicznej - perspektywy, co pozwala pokazać, że pierwsza wojna była zaledwie wstępem do drugiej.

W sierpniu i wrześniu 1918 roku armia niemiecka ponosi kolejne klęski, miażdżona przez silniejsze i lepiej wyposażone siły alianckie. To traumatyczne doświadczenie dla niemieckiego nacjonalisty Waltera Modla, przyszłego feldmarszałka. Pod koniec września 1918 roku amerykański podpułkownik George S. Patton prowadzi do walki oddział pancerny i zostaje ranny. Jako rekonwalescent obserwuje koniec wielkiej wojny i upokorzenie Niemiec, którzy za dwie dekady rozpętają kolejny światowy konflikt, aby pomścić gorycz porażki.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także