x

Światło i szkło: Pelplin (1)

program historyczny Polska 2022   od 7 lat
W skrócie:W Pelplinie znajduje się pocysterski obiekt sakralny, w którym w połowie XIX wieku odkryto ślady wpływu epoki baroku na znikanie, a nawet niszczenie głównie średniowiecznych witraży.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
wtorek, 7 maja
pojutrze
16:30 TVP Historia 2

Opis

Witraż to ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki i osadzone między żelaznymi sztabami. Sztukę tę wykorzystywano głównie w budownictwie sakralnym. Technika ta była znana w starożytności, a jej renesans nastąpił na przełomie wieków XIX i XX w czasach secesji. Seria ukazuje najpiękniejsze polskie witraże. Największy w Europie znajduje się w kościele Najświętszego Serca Jezusa Chrystusa w Rypinie.

W Pelplinie w województwie pomorskim znajduje się pocysterski obiekt sakralny, w którym w połowie XIX wieku odkryto ślady wpływu epoki baroku na znikanie, a nawet niszczenie wcześniejszych głównie średniowiecznych witraży. Pozbywano się ich, wstawiając jasne proste przeszklenia architektoniczne, aby doświetlić dzieła barokowych malarzy i rzeźbiarzy. W kościele można podziwiać dwa fragmenty średniowiecznych witraży, które są dowodem na istnienie przed wiekami ogromnego ich zespołu. Twórcy programu udają się również do Muzeum Architektury we Wrocławiu, by zaprezentować, jak na przestrzeni wieków zmieniały się witraże. Przedstawią także część historii, gdy witraże w Polsce zniknęły zupełnie.

Zobacz także