x
Spór o historię: Władcy polscy: Ludwik Węgierski i Jadwiga

Spór o historię: Władcy polscy: Ludwik Węgierski i Jadwiga

debata Polska 2016   od 12 lat
W skrócie:W 1370 roku władzę w Polsce przejął Ludwik Andegaweński. Polskę i Węgry połączyła unia personalna. Po jego śmierci tron objęła dziesięcioletnia Jadwiga, która później została żoną Władysława Jagiełły.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 23 maja
dziś
8:10 TVP Historia

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku władzę w Polsce przejmuje królewski siostrzeniec, Ludwik Andegaweński, nazywany u nas Węgierskim. Polska i Węgry zostały połączone unią personalną. Ludwik, nie posiadający męskiego potomka, już od początku władania, które w jego imieniu sprawowała matka Elżbieta Łokietkówna i namiestnicy, próbował osadzić na tronie swoją najstarszą córkę. Wydany w Koszewnic przywilej zmniejszający podatek, tak zwane poradlne, miał zaskarbić królowi przychylność szlachty w tej sprawie. W 1384 roku, po śmierci Ludwika, tron Polski przejęła najmłodsza, dziesięcioletnia córka królewska, Jadwiga. Dwa lata później zawarła związek małżeński z Władysławem Jagiełłą. Królewscy małżonkowie dzielili władzę. W trakcie swojego niedługiego życia Jadwiga zasłynęła z głębokiej wiary i działalności dobroczynnej. Zapoczątkowała odnowienie Akademii Krakowskiej. W 1997 roku została ogłoszona święta Kościoła katolickiego.

Zobacz także