x
Spór o historię: Władcy polscy: Jan I Olbracht

Spór o historię: Władcy polscy: Jan I Olbracht

debata Polska 2017   od 12 lat
W skrócie:Jan Olbracht był trzecim synem Kazimierza Jagiellończyka. Po objęciu władzy w kraju potwierdził przywileje, jakie nadał szlachcie jego ojciec. W 1496 roku ogłosił przywileje piotrkowskie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Jan Olbracht był trzecim synem Kazimierza Jagiellończyka. Zaraz po objęciu władzy w kraju potwierdził przywileje, jakie nadał szlachcie jego ojciec. W 1496 roku na sejmie w Piotrkowie ogłosił tak zwane przywileje piotrkowskie, które miały skłonić możnych do poparcia jego wyprawy na Mołdawię, która od ponad wieku pozostawała lennem polskim. Królowi nie udało się odbić z rąk Turków portów czarnomorskich. Rozpoczęta w 1947 roku kampania zakończyła się klęską oraz dużymi stratami w ludziach. Jan I Olbracht panował przez dziewięć lat i nigdy się nie ożenił. Zmarł w 1501 roku w Toruniu, w trakcie przygotowań do wojny z Krzyżakami. Jego ciało spoczywa na Wawelu.

Zobacz także