x

Spór o historię: Stosunki polsko-brytyjskie 1918-1939

debata   od 12 lat
W skrócie:Zakończenie wojny w 1918 r. przyczyniło się do powstawania nowych państw, a jednym z nich była Polska. 25 lutego 1919 r. Warszawa i Londyn nawiązały stosunki dyplomatyczne.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Zakończenie wojny w 1918 r. przyczyniło się do powstawania nowych państw, a jednym z nich była Polska. 25 lutego 1919 r. Warszawa i Londyn nawiązały stosunki dyplomatyczne. Tuż po odzyskaniu niepodległości Polska była zagrożona za strony bolszewickiej Rosji. Choć w styczniu 1920 r. Lloyd George zapewniał Polaków o przyjaźni, to już 10 lipca premier Władysław Grabski podpisał pod naciskiem upokarzające porozumienie o rozejmie z Rosją bolszewicką na linii Curzona. Mieliśmy oddać Wilno i Litwę. Alianci mieli zdecydować o Gdańsku, Galicji Wschodniej i Cieszynie. 31 marca 1939 r. Wielka Brytania, z własnej inicjatywy udzieliła Polsce gwarancji w razie zagrożenia jej niepodległości. Bez względu na zawarcie przez Polskę układu sojuszniczego z Wielką Brytanią w dniu 25 sierpnia 1939 r., Hitler zaatakował 1 września. Anglicy nie pospieszyli Polsce z pomocą.

Zobacz także