x

Powidoki Marka Nowakowskiego: Magiczne oko fotoplastikonu

reportaż Polska 1994   od 12 lat
W skrócie:Swoją wędrówkę po Warszawie Marek Nowakowski rozpoczyna od fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich. Tam w latach 50. ub. wieku zbierała się młodzież, żeby słuchać amerykańskiego jazzu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Słowo "powidok" zostało wymyślone przez malarza Władysława Strzemińskiego. Termin oznacza zamazany widok czegoś, po czym nie ma już śladu, ale co pozostało świadomości i może zostać odtworzone. "Powidoki" to natomiast tytuł literackich tekstów Marka Nowakowskiego, który podczas wędrówek po współczesnej Warszawie odnajduje miejsca swojej młodości. Spotyka pamiętających je ludzi i na nowo przeżywa związane z nimi doznania.

Swoją pierwszą wędrówkę Marek Nowakowski rozpoczyna od fotoplastikonu w Alejach Jerozolimskich. Tam w latach 50. XX wieku zbierała się młodzież, żeby słuchać amerykańskich płyt jazzowych. Bohater wspólnie z muzykiem Lechem Terpiłowskim wspomina czasy nietolerancji ze strony komunistycznej władzy wobec młodych ludzi słuchających zakazanej muzyki czy ubierających się ekstrawagancko. Miejscem spotkań i dłuższych pogawędek była pobliska restauracja "Dzik". To właśnie tam panowie prowadzą rozmowę.