x

Polskie 100 lat: Polityka sowiecka wobec Polski 1941-43

FILM DOKUMENTALNY Polska 2019   od 12 lat
W skrócie:Po napaści Niemiec na ZSRR Sowieci podpisali pakt z władzami Rzeczpospolitej. Zaczęto tworzyć polską armię. Potem na jaw wyszła zbrodnia katyńska.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

Po agresji radzieckiej na Polskę 17 września 1939 roku nie istniały żadne kanały łączności między przedstawicielami rządu Rzeczpospolitej w Londynie a Moskwą. Stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały dopiero po zdradzie Niemców i ich ataku na dotychczasowych sojuszników. Doszło wtedy do podpisania układu między Polską a Sowietami. Tworzenie armii polskiej w ZSRR napotkało jednak na mnóstwo przeszkód i zakończyło się wycofaniem jej do Iranu. Gdy w kwietniu 1943 roku Niemcy odkryli w Katyniu masowe groby polskich oficerów rząd w Moskwie przypisał tą zbrodnię hitlerowcom. Wniosek rządu Rzeczpospolitej do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża w Genewie o zbadanie sprawy spowodował zerwanie przez Stalina stosunków z polskimi władzami.

Zobacz także