x
Alfabet polskiego performance: Kinga Araya

Alfabet polskiego performance: Kinga Araya

magazyn   od 16 lat
W skrócie:W programie o działaniach performerskich Kingi Arayi wynikających z jej osobistych doświadczeń. Pojawiają się w nich wątki związane z problemami migracji, podróży, wyobcowania.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl audycji dotyczących historii sztuki performance w Polsce. W programie przypominane są dokonania w tej dziedzinie i systematyzowane na tle historii rozwoju sztuki performance w innych krajach. Każde wydanie cyklu jest poświęcone dorobkowi jednego tylko artysty (Bereś, Kantor, Kwiek, Partum, Lach-Lachowicz, Warpechowski etc.). Gospodarzem magazynu jest Jan Świdziński, współredaktor i konsultant cyklu.

Działania performerskie Kingi Arayi w dużej mierze wynikają z osobistych doświadczeń artystki. Pojawiają się w nich wątki związane z problemami migracji, podróży, wyobcowania, silnie akcentowana jest też komunikatywna rola sztuki. W wielu pracach dociekliwie bada procesy formowania się tożsamości i samoidentyfikacji, które warunkują brak przynależności do miejsca, stałe przemieszczanie się i ciągle podejmowane próby adaptacji. W programie oprócz rozmowy profesora Ryszarda Waldemara Kluszczyńskiego z artystką, zobaczymy także obszerne fragmenty "Ćwiczeń Perypatetycznych" (1998), "Ćwiczeń Wymowy" (1998), "Grounded" (1998), "Octopus" (2002) i "Walking With Arms" (2002).