TVP Kultura Program TV na dziś
30- 23:50Na wschód od Hollywood: Daleko od Reykjavíku
komediodramat, Francja/Islandia/Niemcy/Dania 2019
Właścicielka farmy przeciwstawia się korporacji, która wciąga rolników w spiralę długów.
- 1:35Kino nocne: W dół kolorowym wzgórzem
dramat obyczajowy, Polska 2004
Były więzień chce odzyskać gospodarstwo po rodzicach.
- 3:40Dokument.pl: Papcio Chmiel
film dokumentalny, Polska 2020
Opowieść o twórcy postaci Tytusa, Romka i A'Tomka. Pretekstem do refleksji o życiu i dorobku Papcia Chmiela jest jego spotkanie z 13-letnim fanem Olafem. Autor odpowiada na pytania chłopca.
- 5:20
- 5:25
- 6:35Gombrowicz... z bliska i z daleka. 16. Festiwal Gombrowiczowski w Radomiu
reportaż
Relacja z festiwalu poświęconego twórcy "Ferdydurke" i teatralnym realizacjom Gombrowiczowskich tekstów, powstałym w polskich i zagranicznych teatrach. Impreza organizowana jest od ponad 25 lat.
- 7:00Tamte lata, tamte dni: Janusz Olejniczak
magazyn kulturalny
W podróż do krainy dzieciństwa i młodości zabiera widzów wybitny pianista, Janusz Olejniczak.
- 7:35Podróże z historią: Polskie cuda natury (52)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:15Koncert, jakiego nie będzie...
koncert
Przypomnienie artystów, którzy odeszli. Ich utwory zostaną pokazane w dawnych wykonaniach. Obejrzymy fragmenty występów znanych wykonawców.
- 9:05Dyrektorzy: Spadająca gwiazda (3/6)
serial obyczajowy
Bohaterami odcinków są kolejni dyrektorzy zakładu Fabel, od 1957 do 1972 r. W tym czasie wiele się zmienia w sferze społeczno- obyczajowej.
- 10:40Dzieci niebios
film obyczajowy, Iran 1997
Ubogi 8-latek z Teheranu chce zdobyć buty dla swojej młodszej siostry.
- 12:10Notacje: Jadwiga Barańska. Nie grałam sama siebie
cykl dokumentalny
Cykl prezentuje wartościowe materiały służące popularyzacji wiedzy z różnych dziedzin.
- 12:30Jak to się mówi, czyli Kasia u Bralczyka
magazyn kulturalny
Prowadząca w rozmowie z wybitnym językoznawcą poruszy tematy związane z mową codzienną, idiomami czy debatą publiczną. W programie znajdą się zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe.
- 13:10Pan Wołodyjowski (1/2)
film historyczny, Polska 1968
Sobieski mianuje Wołodyjowskiego komendantem stanicy w Chreptiowie. Wśród podległych pułkownikowi żołnierzy jest zdrajca.
- 14:35Pan Wołodyjowski (2-ost.)
film historyczny, Polska 1968
Dalszy ciąg przygód Michała Wołodyjowskiego. Uprowadzona przez Azję Baśka rani napastnika i ucieka. Wściekły Azja napada na Raszków. Wołodyjowski i Ketling zostają komendantami twierdzy.
- 16:05Kaczmarek2Cinema (1)
koncert
Widzowie usłyszą utwory laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka, a także nowe kompozycje artystów młodego pokolenia. Specjalnym aranżacjom będzie towarzyszyła innowacyjna technologicznie oprawa.
- 17:30Kaczmarek2Cinema (2)
koncert
Widzowie usłyszą utwory laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka, a także nowe kompozycje artystów młodego pokolenia. Specjalnym aranżacjom będzie towarzyszyła innowacyjna technologicznie oprawa.
- 18:25Poczet świrów polskich: Dariusz Mlącki (5/13)
cykl felietonów
Bohaterem odcinka jest uwielbiany przez studentów wykładowca, profesor Dariusz Mlącki. To także artysta niezwykle pracowity i jedyny w swoim rodzaju. Maluje przedmiot, nadając mu swoje znaczenia.
- 19:05Reżyserzy: Bracia Coen (2/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
- 19:50
- 20:00Chwasty
dramat obyczajowy, USA 1987
Lata 30. Francis (Jack Nicholson) i Helen (Meryl Streep) to para bezdomnych. On jest byłym bejsbolistą, ona odnosiła sukcesy jako piosenkarka radiowa. Oboje żyją przeszłością.
- 22:30Hala odlotów
talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
- 23:25Serialowa nostalgia: Dom pod Dwoma Orłami (1/10)
serial obyczajowy
Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.
- 0:25Mój piękny syn
dramat obyczajowy, USA 2018
Odnoszący sukcesy ojciec nie zauważa problemów syna. Nastolatek zatraca się w nałogu.
- 2:25Kino krótkich filmów: Ludwik I. Barani król
film animowany, Niemcy 2022
Gwałtowny podmuch wiatru sprawia, że pod kopytami owieczki ląduje papierowa korona. I tak rozpoczynają się rządy Ludwika I - króla owiec. Władca rządzi podwładnymi i rozdziela im obowiązki.
- 2:35Kino krótkich filmów: Pozytywka
film animowany, Polska 1960
XIX wiek, Rosja. Do Głupowa przyjeżdża nowy zarządca. Wypowiada on tylko dwa słowa, ale to wystarcza, by w mieście panował porządek. Pewnego dnia nakręcany mechanizm w jego głowie się psuje.
- 2:50Kino nocne: Z odzysku
dramat obyczajowy, Polska 2005
Wkraczający w dorosłe życie chłopak z braku perspektyw zaczyna pracować dla gangstera.
- 5:25
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.