Z bliska i z daleka: Wrogowie rozumu: Niewolnicy przesądów (1/2)

(The Enemies of Reason: Slaves to Superstition)

FILM DOKUMENTALNY Wielka Brytania 2008   od 12 lat
W skrócie:Pierwszy odcinek poświęcony jest astrologii, jasnowidztwu, spirytyzmowi i radiestezji Reżyser odwiedza zawodowego astrologa, znane medium i rozmawia z członkami kościoła spirytualistów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Profesor Richard Dawkins, znany brytyjski zoolog, etolog i ewolucjonista, zasłynął z tego, iż sprzeciwia się wszelkim zjawiskom, których nie da się sprawdzić empirycznie. Uważa, że wiara w zabobony hamuje rozwój cywilizacji. Często też jest wykorzystywana przez fundamentalistów, którzy czerpią korzyści z zaciemniania prawdy. W dwuczęściowym filmie dokumentalnym słynny naukowiec wypowiada wojnę "wrogom rozumu" i udowadnia, że zjawiska paranormalne nie istnieją.

Pierwszą część dokumentu autor "Ślepego zegarmistrza" i "Boga urojonego" poświęca astrologii, jasnowidztwu, radiestezji oraz spirytyzmowi. Okazuje się, że w XXI wieku w cywilizacyjnie zaawansowanej Wielkiej Brytanii aż jedna czwarta obywateli wierzy w astrologię, a horoskopy dzienne zajmują w gazetach więcej miejsca niż artykuły naukowe. Dawkins chce wykazać, że działalność magów i wróżbitów to zwykła szarlataneria. Nie kryje się za nimi nic prócz niczym nie potwierdzonej wiary w ich skuteczność. W tym celu odwiedza zawodowego astrologa, składa wizytę uznanemu medium i rozmawia z członkami kościoła spirytualistów.