Wojna, która zmieniła świat: Upadek człowieka (1/3)

Wojna, która zmieniła świat: Upadek człowieka (1/3)

(Doomsday - World War I: The Fall of Man)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2013
Reżyseria:Christian Frey, Annette von der Heyde
W skrócie:Obok przebiegu I wojny światowej w programie prezentowane są również losy dwóch wodzów, Adolfa Hitlera i Bernarda Montgomery'ego, którzy odegrali kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wielka wojna była masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, ale była zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie. Poznamy historie Adolfa Hitlera, Bernarda Montgomery'ego, Hermanna Göringa, Charles'a de Gaulle'a, George'a Pattona, Walthera Modla. Ich drogi są zaprezentowane na tle szerszej - politycznej i strategicznej - perspektywy, co pozwala pokazać, że pierwsza wojna była zaledwie wstępem do drugiej.

Obok analizy genezy i przebiegu pierwszej wojny światowej w programie prezentowane są losy dwóch wodzów, którzy odegrali kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie. Gdy Adolf Hitler, przyszły wódz III Rzeszy, i Bernard Montgomery, przyszły marszałek polny brytyjskiej armii, jako młodzi ludzie ruszali na wojnę w 1914, nie zdawali sobie sprawy, jakie piekło ich czeka. Zetknęli się z masakrą na niespotykaną wcześniej skalę, którą umożliwiła nowoczesna technologia militarna. Obaj poznali przerażające oblicze wojny już w październiku 1914 roku. Pułk, w którym walczył Hitler, został zdziesiątkowany. Montgomery został ciężko ranny i spędził wiele godzin przygnieciony ciałem martwego towarzysza.

Twórcy (pokaż wszystkich)