Wojna, która zmieniła świat: Piekło (2/3)

Wojna, która zmieniła świat: Piekło (2/3)

(Doomsday - World War I: Purgatory)

FILM DOKUMENTALNY Niemcy 2013
Reżyseria:Stefan Brauburger, Stefan Mausbach
W skrócie:Historycy analizują wpływ doświadczeń z bitew I wojny światowej na późniejsze działania Charles'a de Gaulle'a i Hermanna. Pierwszy z nich trafił do niewoli, co ukształtowało jego postawę wobec wroga.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wielka wojna była masakrą na niespotykaną wcześniej skalę. Nazywano ją wojną, która zakończy wszystkie wojny, ale była zaledwie początkiem najbardziej krwawych 30 lat w historii ludzkości. Autorzy trzyczęściowego dokumentu opowiadają o pierwszej wojnie światowej, prezentując indywidualne losy biorących w niej udział postaci, które odegrały kluczową rolę w kolejnym globalnym konflikcie. Poznamy historie Adolfa Hitlera, Bernarda Montgomery'ego, Hermanna Göringa, Charles'a de Gaulle'a, George'a Pattona, Walthera Modla. Ich drogi są zaprezentowane na tle szerszej - politycznej i strategicznej - perspektywy, co pozwala pokazać, że pierwsza wojna była zaledwie wstępem do drugiej.

Autorzy dokumentu analizują działania Charles'a de Gaulle'a i Hermanna Göringa - bardzo ważnych postaci w historii drugiej wojny światowej - przez pryzmat ich doświadczeń z pól bitew wielkiej wojny. W marcu 1916 roku kapitan Charles de Gaulle zostaje ranny pod Verdun i trafia do niemieckiej niewoli. To gorzki moment dla ambitnego oficera. To doświadczenie kształtuje jego wyobrażenie o Niemczech i będzie miało ogromny wpływ na jego postawę podczas kolejnego światowego konfliktu. Z kolei Hermann Göring, późniejszy dowódca Luftwaffe, wykonuje loty zwiadowcze na polem bitwy pod Verdun i strąca samoloty wroga. Prowadzi rycerską wojnę w powietrzu.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także