Władcy świata

6.3/10 6.7/10

(The Special Relationship)

DRAMAT HISTORYCZNY Wielka Brytania/USA 2010   od 12 lat
Występują:Michael Sheen, Dennis Quaid, Demetri Goritsas, Adam Godley
Reżyseria:Richard Loncraine
W skrócie:Film ukazuje przyjacielskie stosunki łączące Tony'go Blaira, polityka Partii Pracy, premiera Wlk. Brytanii z prezydentem Billem Clintonem.
Intrygujące pytanie o relacje między brytyjskim premierem Tonym Blairem i amerykańskimi prezydentami, Clintonem i George'em W. Bushem. Plus aktorski popis.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 26 października
za 5 dni
8:00 ale kino+ (z napisami)

Opis

Rok 1993. Tony Blair jest jednym z najbardziej wpływowych polityków brytyjskiej Partii Pracy. Jedzie do Stanów Zjednoczonych, gdzie poznaje nowego prezydenta Billa Clintona. Brytyjczyk jest pod wrażeniem przywódcy światowego mocarstwa. Imponuje mu jego sposób prowadzenia polityki oraz wpływ, jaki ma on na swoje ugrupowanie. Kilka lat później obaj panowie spotykają się ponownie. Blair jest już wówczas premierem Wielkiej Brytanii. Nadal jednak traktuje Clintona jak swojego mentora. Ich przyjacielskie relacje rozwijają się pomyślnie. Przerywa je jednak pewien incydent, który głowa kraju uzna za "wbicie noża w plecy". Wkrótce pozycja prezydenta USA zaczyna słabnąć. Duży wpływ na spadek notowań ma ujawnienie romansu polityka z Moniką Levinsky. Blair skrupulatnie wykorzystuje tę sytuację. Wie, że jest do doskonały moment na umocnienie jego pozycji na międzynarodowej arenie. Oryginalna produkcja, rzadko bowiem dzieje współczesnej polityki stają się przedmiotem zainteresowania filmowców. Produkcja otrzymała dwie nominacje do Złotych Globów oraz pięć nominacji do nagrody Emmy.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)