Wielkie widowiska natury: Wielka uczta (6-ost.)

(Nature's Great Events: The Great Feast)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2009   b.o.
W skrócie:Każdego lata w Oceanie Spokojnym u wybrzeży Ameryki Północnej odbywa się masowa uczta. Dzięki bogactwu planktonu żerują tu ławice śledzi. To gratka dla uchatek, ptaków czy delfinów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 23 września
jutro
10:35 TVP Historia

Opis

Fascynująca seria ukazuje widowiska w wykonaniu samej natury, do jakich dochodzi w trakcie cyklicznych zmian pór roku w niektórych częściach świata. W pięknych plenerach swoje życiowe role, pełne zarówno humoru, jak i grozy czy brutalnej walki o byt, odgrywają tu najrozmaitsi przedstawiciele współczesnej fauny.

W tym odcinku

Każdego lata w Oceanie Spokojnym u wybrzeży Ameryki Północnej odbywa się masowa uczta. Dzięki mocnemu operowaniu słońca ciepło dociera do głębszych warstw morza bogatych w związki mineralne. Aktywizuje znajdujące się nich związki fosforu i azotu, przyczyniając się tym samym do rozwoju fitoplanktonu i prymitywnego organizmu zwierzęcego, tzw. zooplanktonu. W tym samym czasie ku przybrzeżnym płyciznom kierują się liczące setki milionów ryb ławice pacyficznych śledzi, dla których nadszedł właśnie czas rozmnażania. To z kolei prawdziwa gratka dla wygłodniałych uchatek, migrujących ptaków czy delfinów. Uchatki mogą paść ofiarą większych drapieżników, np. orek czy potężnych humbaków, które pokonały wiele tysięcy kilometrów, by dotrzeć do bogatych w pożywienie wód.