Utracony świat Aleksandra Wielkiego (5/6)

(Alexander's Lost World: The Land of the Golden Fleece)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2012   od 12 lat
W skrócie:David Adams podąża tropem Jazona i Argonautów. Odkrył bowiem związek tej wyprawy z rzeką Amu-darią, która kiedyś nosiła nazwę Oksus. Próbuje także odkryć, co zwabiło Greków na tę ziemię.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Gospodarz programu, reporter David Adams podąża śladami Aleksandra Wielkiego. Rusza wzdłuż rzeki Amu-daria, liczącej dwa i pół tysiąca kilometrów, i dociera do Azji Środkowej oraz Afganistanu. Dzięki niej mogła istnieć tajemnicza, starożytna cywilizacja. David Adams bada, czy to, co kiedyś wydarzyło się na tym terenie, miało wpływ na przyszłość świata.

W tym odcinku

David Adams podąża tropem Jazona i Argonautów. Odkrył bowiem związek tej wyprawy z rzeką Amu-darią, która kiedyś nosiła nazwę Oksus. Próbuje także odkry, co zwabiło Greków na tę ziemię. Trzyma się więc szlaku handlowego prowadzącego do Badakshanu. Znajduje tu ślady dawnej cywilizacji zamieszkującej te ziemie. Odkrywa także kopalnię lazurytu - w głębi Hindu Kush, na granicy z wrogo nastawionym Nuristanem. Wydobywany z niej błękitny kamień posłuszył za klejnot ozdobny do pogrzebowej maski Tutenchamona. To dowód na istnienie powiązań między zapomnianą krainą a Zachodem.