Utracona cześć Katarzyny Blum

Utracona cześć Katarzyny Blum

7.1/10

(Die Verlorene Ehre der Katharina Blum oder: Wie Gewalt entstehen und wohin sie führen kann)

DRAMAT KRYMINALNY RFN 1975   od 12 lat
Występują:Angela Winkler, Mario Adorf, Dieter Laser, Jürgen Prochnow
Reżyseria:Volker Schlöndorff, Margarethe von Trotta
W skrócie:Katarzyna Blum spędza noc z Göttenem, jak się okaże - niebezpiecznym przestępcą. Zostaje oskarżona o współpracę. Znęca się nad nią prasa.
Volker Schl(ndorff i Margarethe von Trotta czytają Heinricha B(lla: na marginesie zjadliwego ataku na brukową prasę, mieszającą z błotem dziewczynę (oklaski dla Angeli Winkler!) bezpodstawnie podejrzaną o współdziałanie z terrorystami, kilka pytań o przyszłość niemieckiej demokracji. I nie tylko niemieckiej.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Akcja filmu rozgrywa się w latach 70. w Kolonii. Młoda i skromna Katarzyna Blum (Angela Winkler) jest służącą w domu prawnika dr Blorny (Heinz Bennent). Pewnego wieczoru udaje się do baru, gdzie spotyka kilku przyjaciół. Tutaj poznaje Ludwiga Göttena (Jürgen Prochnow), w towarzystwie którego idzie na przyjęcie karnawałowe. Dziewczyna nie wie, że oboje są śledzeni przez policję, a jej nowy znajomy jest niebezpiecznym przestępcą. Oboje spędzają noc w mieszkaniu Katarzyny. Nad ranem policja usiłuje wtargnąć do środka. Katarzyna wskazuje Göttenowi drogę ucieczki przez kanał wentylacyjny, a sama trafia na komisariat. Zaczynają się długie przesłuchiwania i nieuzasadnione oskarżenia pod jej adresem. Do jej osobistej tragedii dodatkowo przyczyniają się dziennikarze, a zwłaszcza reporter popularnej gazety, Werner Tötges (Dieter Laser). Film, zrealizowany na kanwie powieści Heinricha Bölla, ukazuje, w jaki sposób i z jaką łatwością bezbronny obywatel może stracić wolność za sprawą spragnionych sensacji mediów.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)