Tuż przed tragedią: Olimpiada w Monachium (5)

(Seconds from Disaster: Munich Olympics)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2004   od 12 lat
W skrócie:Olimpiada w Monachium 1972 miała pokazać światu nową twarz Niemiec. Trudy organizatorów przyćmili palestyńscy terroryści, dokonując zamachu na izraelskich sportowców. Zginęło 11. sportowców.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

W programie analizowane są przyczyny wybranych tragedii. Każdą katastrofę poprzedza seria wydarzeń, które w konsekwencji potrafią zmienić bieg historii.

W tym odcinku

Igrzyska Olimpijskie w Monachium w 1972 roku miały pokazać światu nową twarz Niemiec. Trudy organizatorów imprezy przyćmili jednak palestyńscy terroryści, którzy dokonali zamachu na izraelskich sportowców. 5 września nad ranem grupa Palestyńczyków z organizacji "Czarny Wrzesień" wdarła się przez mur do wioski olimpijskiej. Terroryści wzięli za zakładników izraelskich sportowców, domagając się jednocześnie uwolnienia Palestyńczyków przetrzymywanych w więzieniach w Izraelu. W późnych godzinach wieczornych odlatują oni dwoma śmigłowcami na lotnisko Fuerstenfeldbruck. Nieudana akcja niemieckiej policji sprawia, że wprawdzie wszyscy terroryści zostają zabici, bądź zatrzymani, ginie przy tym jednak również jedenastu sportowców izraelskich. Mimo kontrowersji związanych z kontynuowaniem Igrzysk, przewodniczący MKOl Avery Brundage postanawia, że Olimpiada będzie trwać dalej.

Zobacz także