Tajne akta inkwizycji: Łzy Hiszpanii (2)

Tajne akta inkwizycji: Łzy Hiszpanii (2)

(Secret Files of The Inquisition)

serial dokumentalny Kanada 2005   od 12 lat
W skrócie:W 1468 r. w Hiszpanii chrześcijanie, muzułmanie i żydzi żyją w zgodzie. Ten czas jednak się kończy. Ferdynad II i Izabela ogłaszają się katolicką monarchią i rozpoczynają inkwizycję.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

O działalności Świętej Inkwizycji krążą legendy i mity. Od wieków Watykan strzeże swoich tajemnic. W 1998 r. po raz pierwszy w historii otworzył archiwa. Na podstawie nowych faktów zrealizowano serial o mrocznych momentach w dziejach Kościoła katolickiego. Od stuleci stoi on na straży wiary i religii chrześcijańskiej. Były zaś czasy, kiedy sięgnął po przemoc i terror. Gdy w Europie pojawiły się ruchy heretyckie, papież wydał im wojnę. Twórcy przenoszą się do średniowiecznej Francji, piętnastowiecznej Hiszpanii i renesansowych Włoch. Widzowie zobaczą krwawe oblicze świętej wojny - procesy, tortury i okrutne kary. Mieszkańcy miast i wiosek, księża i władcy musieli żyć w nieustającym strachu.

W tym odcinku

W 1468 r. w Hiszpanii chrześcijanie, muzułmanie i żydzi żyją w zgodzie. Ten czas jednak się kończy. Ferdynad II i Izabela ogłaszają się katolicką monarchią i rozpoczynają inkwizycję. Żydzi, którzy przeszli na chrześcijaństwo, stają się pionkami w grze, która ma przerażające konsekwencje. Po zamordowaniu inkwizytora w Saragossie dochodzi do krwawych represji. Hiszpańska inkwizycja pochłonie tysiące ofiar, a czasy prześladowań religijnych potrwają kilka wieków.