Tajemnice Państwa Podziemnego: Niemcy w okupowanej Polsce

serial dokumentalny Polska 2016   od 12 lat
Reżyseria:Rafał Bryll
W skrócie:Dokumentaliści sięgają do albumów ze zdjęciami, wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy, by na ich podstawie zrekonstruować codzienne życie nazistów okupujących Warszawę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Kulisy oblężonego miasta. Twórcy dokumentu odwiedzili świadków wydarzeń, sięgnęli do źródeł, spędzili wiele godzin w muzealnych magazynach i na rozmowach z ekspertami. Wszystko to po to, by pokazać prawdę o Polskim Państwie Podziemnym i jego bohaterach. W tym czteroodcinkowym dokumencie zostaną ukazane: piekło kanałów pod ulicami powstańczej Warszawy, kulisy produkcji broni, sekrety specjalistów od tworzenia konspiracyjnych skrytek i tajemnice ukrytych tam skarbów oraz codzienne życie zarówno Polaków, jak i Niemców w okupowanej stolicy.

W tym odcinku

Naziści planowali stworzyć w miejscu milionowej Warszawy stutysięczne niemieckie miasto. Już w pierwszych miesiącach okupacji wydzielono dwie dzielnice wyłącznie dla Niemców. "Nur für Deutsche" - takie napisy pojawiły się w wielu miejscach okupowanego miasta. Tylko dla Niemców zastrzeżono m.in. Łazienki Królewskie. Po parku mogli się przechadzać się wyłącznie Niemcy i volksdeutsche. Polacy nie mieli tam prawa wstępu. Kilka lat temu do Muzeum Powstania Warszawskiego trafił wstrząsający album niemieckich żołnierzy, którzy w 1943 r. jeździli do warszawskiego getta, aby fotografować się z umierającymi z głodu Żydami. Była to dla nich atrakcja turystyczna. Filmowcy sięgają do albumów ze zdjęciami, wspomnień niemieckich żołnierzy, urzędników i zbrodniarzy, by na ich podstawie zrekonstruować codzienne życie Niemców w Warszawie. Widzowie dowiedzą się, czym się interesowali, co robili i gdzie bywali.

Twórcy (pokaż wszystkich)