x
Świadectwo (3-ost.)

Świadectwo (3-ost.)

DOKUMENT FABULARYZOWANY Polska 2008   b.o.
Reżyseria:Paweł Pitera
W skrócie:Kardynał Stanisław Dziwisz wspomina Jana Pawła II. Papież był serdeczny, ale wymagający, w kwestiach najwyższej rangi nieugięty. Jego pontyfikatowi przyświecała idea nowej ewangelizacji.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Przyszły kardynał i metropolita krakowski, Stanisław Dziwisz, przyszedł na świat w 1939 roku jako jeden z siedmiorga dzieci ubogiego kolejarza. Pobierał nauki w Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej. W 1963 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły. Trzy lata później został jego sekretarzem i nieodłącznym towarzyszem przez blisko cztery dekady. Obraz powstał w oparciu o książkę będącą zapisem rozmów papieskiego sekretarza z włoskim dziennikarzem i watykanistą, Gian Franco Svidercoschim. W filmie wykorzystano materiały archiwalne, z których część nie była dotąd prezentowana publicznie, oraz fabularyzowane rekonstrukcje przedstawianych wydarzeń. Zdjęcia realizowano w Watykanie, we Włoszech, w Niemczech, Portugalii i Polsce. Narratorem tej poruszającej opowieści jest znakomity brytyjski aktor, Michael York.

Gdy Karol Wojtyła został władcą państwa watykańskiego i głową Kościoła przekonał się, że liczący setki lat ceremoniał nakazuje zachowywać stosowny dystans między nim a poddanymi. Młody i dynamiczny papież w krótkim czasie zaprowadził w Rzymie takie porządki, jakie panowały podczas jego kapłańskiej posługi w Krakowie. Zadbał o to, by relacje z otaczającymi go ludźmi były bardziej przyjacielskie, niż oficjalne. Spotykał się nie tylko z purpuratami, ale też z pracownikami watykańskimi, brał udział w festynach w Castel Gandolfo, osobiście prowadził loterię fantową. Kardynał Stanisław Dziwisz wspomina, że Jan Paweł II był serdecznym, choć wymagającym ojcem. W kwestiach najwyższej rangi potrafił być nieugięty i rządzić twardą ręką. Jego pontyfikatowi od początku przyświecała idea nowej ewangelizacji. Papież nieustannie pielgrzymował, by dobra nowina docierała do najodleglejszych zakątków globu. Podkreślał też potrzebę podtrzymywania ekumenicznego dialogu z innych wyznaniami: Cerkwią Prawosławną, buddystami czy Żydami.

Twórcy (pokaż wszystkich)