x
Spór o historię: Władcy polscy: Bolesław III Krzywousty

Spór o historię: Władcy polscy: Bolesław III Krzywousty

debata Polska 2016   od 12 lat
W skrócie:Bolesław III Krzywousty przejął władzę po walce z przyrodnim bratem. Przed śmiercią podzielił kraj na dzielnice. Testament, który miał stać na straży państwowość, przyczynił się do rozbicia Polski.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Bolesław III Krzywousty był synem Władysława Hermana. Władzę w Polsce przejął po zaciętej walce ze swoim przyrodnim bratem Zbigniewem, który ostatecznie w 1108 roku został wygnany z kraju. Rok później władca odparł najazdem Henryka V. W trakcie swego panowanie Bolesław włączył do Polski Pomorze Wschodnie. Pomorze Zachodnie zostało uzależnione od Polski. Przed śmiercią w roku 1138, obawiając się walk o władzę, podzielił kraj na dzielnice. Najstarszy z Piastów otrzymał dzielnicę senioralną, a tym samym władzę zwierzchnią nad państwem. Testament Bolesława Krzywoustego, który miał stać na straży państwowość, przyczynił się do rozbicia Polski na blisko dwa wieki.

Zobacz także