Spór o historię: Powstania śląskie

Spór o historię: Powstania śląskie

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Kwestię przynależności Górnego Śląska do Polski lub do Niemiec miał rozstrzygnąć plebiscyt. Wyniki nie zadowoliły ani Polaków, ani Niemców. 17 sierpnia 1919 roku wybuchło powstanie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Kwestia przynależności Górnego Śląska do Polski lub do Niemiec poruszana była w trakcie obrad konferencji pokojowej w Wersalu. Postanowiono wówczas, że spór zostanie rozstrzygnięty przez plebiscyt. Wyniki nie zadowoliły ani Polaków ani Niemców. Represje wprowadzone przez naszego zachodniego sąsiada doprowadziły do strajku, a po nim do wybuchu powstania 17 sierpnia 1919 roku, które upadło po 10 dniach. Rok później wybuchło drugie powstanie śląskie. W marcu 1921 roku przeprowadzono ponowny plebiscyt na mocy, którego niemal cały Śląsk przeszedł w ręce Niemców. W nocy z 2 na 3 maja 1921 roku rozpoczęło się trzecie powstanie śląskie. W jego rezultacie Polska uzyskała znacznie większy obszar aniżeli pierwotnie przewidywano.

Zobacz także