x
Spór o historię: Polacy na Kremlu - przegrane zwycięstwo

Spór o historię: Polacy na Kremlu - przegrane zwycięstwo

debata Polska 2012   od 12 lat
W skrócie:Program przedstawia okoliczności utraty wpływów w Moskwie przez Rzeczpospolitą w XVII wieku. Po klęsce w bitwie pod Kłuszynem bojarzy wybrali na nowego cara syna Zygmunta III Wazy.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Program przedstawia okoliczności utraty wpływów w Moskwie przez Rzeczpospolitą w XVII w. Po klęsce w bitwie pod Kłuszynem bojarzy wybrali na nowego cara Władysława, syna polskiego króla Zygmunta III Wazy. Władca wprawdzie zgodził się na to, lecz sprzeciwił, by królewicz przeszedł na prawosławie, co było dla rosyjskiej szlachty nie do przyjęcia. Niesprzyjająca okazała się również polityka Aleksandra Korwina Gosiewskiego, dowódcy polskiego garnizonu na Kremlu. Oblężenie siedziby carów trwało 19 miesięcy i zakończyło się ostatecznie kapitulacją. Polska obecność na Kremlu nie przyniosła żadnej korzyści Polsce i Litwie. Ruś Moskiewska przekształciła się w jednolite państwo. Nastały rządy nowej dynastii Romanowów, która rozpoczęła budowanie rosyjskiego imperializmu. W 2004 r. prezydent Rosji Władimir Putin ustanowił Dzień Jedności Narodowej dla upamiętnienia rocznicy wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 r.

Zobacz także