Spór o historię: Czy inwazja sowiecka była zaskoczeniem?

Spór o historię: Czy inwazja sowiecka była zaskoczeniem?

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Wtargnięcie armii radzieckiej na terytorium Polski 17 września 1939 roku przypieczętowało los kampanii wrześniowej. Siły zbrojne utraciły zaplecze, a rząd został zmuszony do opuszczenia kraju.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Macieja Zakrockiego dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Wtargnięcie armii radzieckiej na terytorium Polski 17 września 1939 roku przypieczętowało los kampanii wrześniowej. Polskie siły zbrojne utraciły zaplecze, ich dowództwo i rząd polski zostały zmuszone do natychmiastowego opuszczenia kraju. Powszechnie uważa się, że agresja sowiecka była dużym zaskoczeniem dla polskich władz. Jednak rządy Anglii i Francji, już następnego dnia po podpisaniu paktu Ribbentrop-Mołotow, znały jego treść, a wiedząc o zbliżającej się inwazji uznały, że Polska została stracona i 12 września 1939 roku zaprzestali udzielania pomocy materialnej. Twórcy próbują dowiedzieć się czy kampania wrześniowa z góry była skazana na porażkę, czemu władze polskie nie wiedziały o negocjacjach Hitlera i Stalina oraz dlaczego Polacy nie przygotowali się na ewentualny atak sowietów.

Zobacz także