Śladami wielkich kompozytorów: Śladami Verdiego

cykl dokumentalny Francja 2008   od 12 lat
W skrócie:Giuseppe Verdi, syn właścicieli gospody, stał się jednym z największych kompozytorów. Jego życie było bardzo intensywne - poza napisaniem 28 oper z zaangażowaniem działał w sprawie zjednoczenia Włoch.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dokumentaliści przedstawiają sylwetki sławnych kompozytorów, między innymi Fryderyka Chopina, Gioachino Rossiniego i Hectora Berlioza. Przybliżają fakty z ich życia w kontekście epoki oraz przybliżają twórczość.

W tym odcinku

Giuseppe Verdi, syn właścicieli gospody na wsi, stał się jednym z największych włoskich kompozytorów, który zrewolucjonizował operę i ożywił styl belcanto. Jego życie było bardzo intensywne - poza napisaniem 28 oper z zaangażowaniem działał w sprawie zjednoczenia Włoch. Przez jakiś czas pełnił także funkcję deputowanego do parlamentu. Historyk Pierre Milza rozpoczyna opowieść o życiu kompozytora od jego domu rodzinnego, następnie odwiedza miejscowy kościół, w którym Verdi po raz pierwszy zetknął się z muzyką, po czym udaje się do willi, gdzie artysta mieszkał ze swoją drugą żoną aż do śmierci. Wykorzystane w filmie fragmenty muzyczne przypominają o związkach kompozytora z najbardziej prestiżowymi teatrami na świecie.