Sensacje XX wieku: Narodziny wojny (2-ost.)

Sensacje XX wieku: Narodziny wojny (2-ost.)

program historyczny Polska 1997   od 12 lat
W skrócie:Adolf Hitler w przemowie z 22 sierpnia powiedział, że zamierzał uderzyć na Zachód, lecz zmienił plany i zaatakował Polskę. Wołoszański zastanawia się, czy mogliśmy uniknąć wojny z Niemcami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

W tym odcinku widzowie poznają sytuację na arenie międzynarodowej latem 1939 roku. Adolf Hitler przemawiając 22 sierpnia do najwyższych oficerów Wehrmachtu powiedział, że zamierzał uderzyć na zachód, lecz wystąpiły nowe okoliczności, które kazały mu zmienić ten plan i rzucić wojska do wojny z Polską. Bogusław Wołoszański przyjrzy się powodom tej decyzji i spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy polskie władze mogły uniknąć wojny z Niemcami.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także