Pułapki umysłu 3: Konflikt pokoleń (1)

(Brain Games 3: Battle of the Ages)

serial dokumentalny USA 2014   od 12 lat
W skrócie:Uważa się, że mózg starzeje się podobnie jak ciało, ale ostatnie badania zaprzeczają temu twierdzeniu. Niektóre funkcje rozwijają się z wiekiem, a inne ujawniają się pod koniec życia.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ludzki mózg tworzy skróty potrzebne do wypełnienia napotkanych logicznych luk. Przetwarzając ogromne ilości informacji, które napływają do niego ze świata zewnętrznego przez różne zmysły, popełnia różne błędy. Naukowcy omawiają najczęstsze z nich, a przy okazji tłumaczą zasady funkcjonowania mózgu i sposoby odczytywania przez niego różnych sygnałów. Pokazują też, jak można go trenować.

W tym odcinku

Choć powszechnie uważa się, że z upływem lat mózg starzeje się podobnie jak ciało, ostatnie badania zaprzeczają takiemu twierdzeniu. Niektóre funkcje mózgu rozwijają się wraz z wiekiem, a inne ujawniają się dopiero pod koniec życia. Jason Silva za pomocą szeregu gier i eksperymentów pokazuje, że mózg nie zawsze postępuje tak, jak można by się spodziewać po jego metryce. Podpowiada także, jak dzięki różnym ćwiczeniom spowolnić upływ czasu i przedłużyć młodość umysłu.

Zobacz także