Pozycja dziecka

(Pozitia copilului)

DRAMAT OBYCZAJOWY Rumunia 2013   od 16 lat
Występują:Luminita Gheorghiu, Bogdan Dumitrache, Natasa Raab, Ilinca Goia
Reżyseria:Calin Peter Netzer
W skrócie:Poruszająca historia o patologicznej relacji matki i syna została nagrodzona na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem.
Obraz ludzkiej toksyczności: pani po sześćdziesiątce gotowa jest na wszystko, by ukochany jedynak, mężczyzna po trzydziestce, wrócił do rodzinnego gniazda.
Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cornelia Kerenes (Luminita Gheorghiu) jest zadbaną, bogatą i powszechnie szanowaną panią architekt. Kobieta posiada wpływowych przyjaciół wśród bukareszteńskich elit i oddanego męża, ale ma świadomość utraty miłości swojego syna, Barbu (Bogdan Dumitrache). Ukochany jedynak wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, której nie akceptuje jego rodzicielka. Na dodatek mężczyzna unika matki jak ognia, nie pojawiając się nawet na jej 60. urodzinach. Pewnego dnia Barbu przekracza dozwoloną prędkość i zabija przypadkowego chłopca. Tragedia jest dla Cornelii szansą, by jej syn powrócił pod matczyne skrzydła. Kobieta używa wszelkich środków, ustosunkowanych przyjaciół i pieniędzy, aby uchronić swoje dziecko przed poniesieniem kary. Poruszająca historia o patologicznej relacji matki i syna to trzeci obraz w reżyserskiej karierze Calina Petera Netzera ("Maria", "Medal honorowy"). W postać zdesperowanej matki wcieliła się Luminita Gheorghiu, znana m. in. z filmu "Śmierć pana Lazarescu" i "12:08 na wschód od Bukaresztu". Rolę Barbu powierzono Bogdanowi Dumitrache ("Dobre chęci", "Kochanek"). Podczas 63. MFF w Berlinie jury pod przewodnictwem Wonga Kar-Waia nagrodziło film Złotym Niedźwiedziem, a krytycy swoją Nagrodą FIPRESCI.

Nagrody

Złoty Niedźwiedź

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)