Poszukiwacze zaginionej prawdy: Polska bomba atomowa (4)

Poszukiwacze zaginionej prawdy: Polska bomba atomowa (4)

serial dokumentalny Polska 2017
W skrócie:W rejonie Podborska i Templewa przechowywano w magazynach radzieckie ładunki atomowe. Równie zagadkową kwestię stanowi, czy za czasów PRL tworzono koncepcję budowy arsenału jądrowego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Historia Polski skrywa wiele zagadek. Próby ich rozwikłania prowadzą do powstania wielu, często kontrowersyjnych teorii. Jacek Podemski Piotr i Maszkowski spróbują się między innymi dowiedzieć, czy w epoce Edwarda Gierka prowadzono prace nad bombą atomową, a Hitler zamierzał stworzyć napęd rakietowy na terenie Polski. W każdym odcinku prowadzący odbywają podróż tropem niewyjaśnionych dotąd tajemnic. Nie tylko odwiedzają miejsca związane ze sprawą, ale i spotkają się z mieszkańcami oraz rozmawiają z ekspertami.

W tym odcinku

W rejonach Podborska i Templewa przechowywano w magazynach radzieckie ładunki atomowe. Równie zagadkową kwestię stanowi, czy za czasów PRL tworzono koncepcję budowy w Polsce arsenału jądrowego. Inicjatorem projektu miał być prof. Sylwester Kaliski. Naukowiec opracował laserową syntezę termojądrową. Uwagę zwraca zwłaszcza jego tajemnicza śmierć w wypadku samochodowym. Niektóre teorie spiskowe mówią, że zginął w zamachu zaplanowanym przez KGB. Prowadzący rozmawiają z naukowcami i teoretykami oraz synem badacza.

Twórcy (pokaż wszystkich)