Polonia Restituta (1/7)

Polonia Restituta

odc. 1/7

7.9/10
serial historyczny Polska 1982   od 12 lat
Występują:Janusz Zakrzeński, Krzysztof Chamiec, Józef Fryźlewicz, Andrzej Precigs
Reżyseria:Bohdan Poręba
W skrócie:Rok 1914. Podczas wesela goście rozmawiają o skutkach wojny między zaborcami. W Krakowie Józef Piłsudski przewiduje wojnę Austrii z Rosją.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Obraz odradzania się państwa polskiego w latach 1914-1919. Autorzy swobodnie rekonstruują wybrane wydarzenia historyczne na ziemiach polskich i na Zachodzie, które miały istotne znaczenie dla powstania II Rzeczpospolitej. Odtwarzają rozmowy polskich dyplomatów, Ignacego Jana Paderewskiego (Krzysztof Chamiec) i Romana Dmowskiego (Józef Fryźlewicz), prowadzone z politykami Zachodu w sprawie sytuacji politycznej przyszłej Polski. Pierwszy odcinek obejmuje wydarzenia z 1914 roku. W jednej z miejscowości na terenie zaboru pruskiego trwa wesele Franka Pawlaka (Zygmunt Malanowicz). Goście dyskutują o sytuacji politycznej w Europie. Brat pana młodego, Tadek (Andrzej Precigs), nielegalnie przekracza granicę. Zamierza zaciągnąć się do powstających w Krakowie polskich oddziałów wojskowych. Niebawem wybucha I wojna światowa. Żołnierze Legionów pod kierunkiem Józefa Piłsudskiego (Janusz Zakrzeński) rozpoczynają walkę o niepodległość ojczyzny.

W tym odcinku

Rok 1914, ziemie zaboru rosyjskiego. Podczas wesela Franciszka Pawlaka (Zygmunt Malanowicz) zaproszeni goście rozmawiają o ewentualnych skutkach wojny między trzema państwami zaborczymi. Wkrótce młodszy brat Franka, Tadeusz (Andrzej Precigs), nielegalnie przekracza granicę, by dołączyć do formowanych w Krakowie polskich oddziałów wojskowych. Tymczasem Franek zostaje wcielony do służby w armii carskiej. W Krakowie Józef Piłsudski (Janusz Zakrzeński) przewiduje rychłe wypowiedzenie przez Austrię wojny Rosji.

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)