Patrol Tatry (1)

Patrol Tatry (1)

program popularnonaukowy Polska 2019   od 12 lat
W skrócie:Widzowie będą świadkami m.in. usuwania łamiących się konarów drzew, które stanowią zagrożenie, i poszukiwań nor świstaków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 19 grudnia
za 12 dni
2:55 Fokus TV

Opis

Dokumentaliści śledzą codzienne zmagania strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego, pracowników schronisk górskich, ratowników TOPR-u, taterników i przyrodników. Ich praca to seria wyzwań - walka z czasem, żywiołem, a nawet ze strachem i własnymi ograniczeniami. Każdy odcinek to dowód na ich niezwykłą siłę charakteru.

W pierwszym odcinku programu wyzwaniem, z którymi zmierzą się pracownicy TPN, jest usunięcie nadłamanych drzew. Odpowiada za to góral Grzegorz Bryniarski, leśniczy w Obwodzie Ochronnym Morskie Oko, który doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jakim zagrożeniem mogą być łamiące się od wiatru konary. Tymczasem u stóp Kasprowego Wierchu w leśniczówce Marcin Nędza Chotarski, ski-alpinista i pierwszy zdobywca Pucharu Polski, przygotowuje się na patrol w trudnym terenie. Musi wytropić nory świstaków - ten gatunek jest bowiem nadal zagrożony ze strony drapieżników i wiejskich psów, a także presja turystyczna. Dokumentaliści zawędrują też do jedynego w Polsce schroniska górskiego, do którego nie ma dojazdu. Prowadzą go siostry Krzeptowskie, Marta i Maria.

Zobacz także