Panika w przestworzach: Siła natury

Panika w przestworzach: Siła natury

(Terror In The Skies: Nature Strikes Back)

serial dokumentalny Nowa Zelandia/Australia/Wielka Brytania/USA 2013   od 12 lat
W skrócie:Przypadek lądowania na rzece Hudson pokazuje, że uderzenie ptaków może przyczynić się do tragedii. Na ten temat wypowiadają się pilot Chesley Sullenberger, kontroler lotów i pasażerowie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wraz z nasileniem ruchu powietrznego skraca się czas między lądowaniem a przygotowaniem maszyny do kolejnego lotu. Na zatłoczonym niebie nietrudno o niebezpieczne sytuacje, które mogą zakończyć się tragicznie. Wśród możliwych scenariuszy są lądowania na jednym silniku, oderwanie fragmentu dachu na wysokości 10 km nad ziemią czy nagłe pożary zaparkowanych samolotów. Za bezpieczeństwo jednego lotu odpowiada ponad sto osób, z których każda musi się bezwzględnie stosować do procedur. W tej dziedzinie niedopełnienie obowiązków może zakończyć się tragicznie.

W tym odcinku

Natura i nieprzewidziane zmiany pogody to czynniki, których człowiek nie może zmienić ani mieć pod kontrolą. Przypadek lądowania na rzece Hudson z 2009 roku pokazuje, że uderzenie dużych ptaków może przyczynić się do tragedii. Na ten temat wypowiadają się słynny pilot Chesley "Sully" Sullenberger, kontroler lotów oraz dwóch pasażerów feralnego lotu 1549. Amatorskie nagrania pasażerów uchwyciły m.in. także uderzenie pioruna w samolot podczas lotu.