Okrasa łamie przepisy: Prosto i elegancko w Mortęgach

magazyn kulinarny   b.o.
W skrócie:Karol Okrasa wyrusza do zespołu pałacowego w Mortęgach. Przygotuje m.in. polędwiczkę faszerowaną pesto z orzechów i suszonych pomidorów oraz gotowaną w gęsim tłuszczu karkówkę wieprzową.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Polska kuchnia, oprócz tradycyjnego schabowego i pierogów, ma do zaoferowania wiele innych smacznych dań. Karol Okrasa podróżuje po naszym kraju i przedstawia regionalne produkty i ich wytwórców. Z pomocą gości przygotowuje proste lokalne potrawy. Pokazuje również, jak z produktów dostępnych w zwykłych sklepach przyrządzić ciekawe dania inspirowane kuchnią polską i regionalną.

Karol Okrasa wyrusza do świeżo odrestaurowanego zespołu pałacowego w Mortęgach, należącego niegdyś do rodu Mortęskich, zasłużonego w wojnach z Krzyżakami. Mistrz kuchni przygotuje niezwykłe i eleganckie potrawy z prostych składników: polędwiczkę faszerowaną pesto z orzechów i suszonych pomidorów, gotowaną na wolnym ogniu w gęsim tłuszczu karkówkę wieprzową podaną z ziemniakami i pastą z pomidorów oraz sałatkę z pieczonej papryki, sałaty rzymskiej oraz marynowanej w przyprawach korzennych polędwiczki wieprzowej.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także