Odyseja filmowa: Lata 30.: Amerykańskie gatunki filmowe i znakomite kino europejskie (4)

Odyseja filmowa: Lata 30.: Amerykańskie gatunki filmowe i znakomite kino europejskie (4)

(The Story of Film: An Odyssey: The 1930s: The Great American Movie Genres)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2011   od 12 lat
Występują:Mark Cousins
Reżyseria:Mark Cousins
W skrócie:Pojawienie się dźwięku w filmie zrewolucjonizowało kinematografię. Dokumentaliści pokazują, co łączy wielkie produkcje z 1939 roku: 'Przeminęło z wiatrem', 'Czarnoksiężnika z Oz' i 'Ninoczkę'.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Twórcy programu przedstawiają ponadstuletnią historię kina. Odwiedzają znaczące dla kinematografii miejsca i rozmawiają ze znanymi postaciami kina: Stanleyem Donenem, Gusem van Santem, Larsem von Trierem, Royem Anderssonem, Claire Denis, Bernardem Bertoluccim, Robertem Towne czy Jane Campion. Wywiady zilustrowano fragmentami wielu znanych filmów. Składająca się z 15 części produkcja jest adaptacją książki wybitnego krytyka filmowego i reżysera, Marka Cousinsa. Dokument miał swoją premierę w 2013 roku na festiwalu T-Moblie Nowe Horyzonty.

W tym odcinku

Pojawienie się dźwięku zrewolucjonizowało kinematografię. Narodziły się nowe filmowe gatunki: komedia screwball, kino gangsterskie, horror, western, musical. W Anglii objawił się talent Alfreda Hitchcocka, a reżyserzy z Francji stali się mistrzami w budowaniu wyjątkowej atmosfery i nastroju. Dokumentaliści pokazują, co łączy wielkie filmy z 1939 roku: "Przeminęło z wiatrem", "Czarnoksiężnika z Oz" i "Ninoczkę".

Występują (pokaż wszystkich)

Twórcy (pokaż wszystkich)