Odlotowe wynalazki (7)

Odlotowe wynalazki (7)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Okulary przeciwsłoneczne i klasyczne wzornictwo, które nawiązuje do wydarzeń II wojny światowej. Druga część odcinka poświęcona jest telefonom. Dzięki nim ludzie na całym świecie mogą się komunikować.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

Tym razem twórcy programu odkrywają historię okularów przeciwsłonecznych. Okazuje się, że ten stylowy dodatek w dużej mierze zawdzięczamy drugiej wojnie światowej i walczącym w niej pilotom. Ujawniona zostaje także technologia, która umożliwiła wynalezienie telefonu i która pozwala nam na błyskawiczną komunikację z osobami znajdującymi się po drugiej stronie globu. Kamery podglądają też proces wytwarzania łodzi. Na początku były one prymitywnymi, pływającymi naczyniami, dziś do ich produkcji stosuje się takie cuda techniki jak lasery czy włókno szklane.

Zobacz także