Odlotowe wynalazki 2 (21)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania
W skrócie:Widzowie odkryją, jakie sekrety skrywa szwedzka stal, której używa się do produkcji łyżew. Dowiedzą się też, czym jest śruba Archimedesa i co łączy ten starożytny wynalazek z telefonami komórkowymi.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

W kolejnym odcinku programu widzowie odkryją, jakie sekrety skrywa szwedzka stal, której używa się do produkcji łyżew. Dowiedzą się też, czym jest śruba Archimedesa i co łączy ten starożytny grecki wynalazek ze współczesnymi telefonami komórkowymi. Twórcy serii podzielą się również kilkoma ciekawostkami na temat gitar. Zdradzą, która antyczna cywilizacja jako pierwsza odkryła ten instrument, i wyjaśnią zasady jego budowy.

Zobacz także