Odlotowe wynalazki (1)

Odlotowe wynalazki (1)

(Wicked Inventions 2)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2016
W skrócie:Twórcy odkrywają źródła pochodzenia wywrotki. Oprócz tego szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób bambus i skuwki do długopisów przyczyniły się do wynalezienia żarówki.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wojny, konflikty, dalekie wyprawy - wszystko to wpływa stymulująco na rozwój nauki oraz techniki. Chęć dominacji oraz podboju nowych, nieznanych wcześniej terenów może być motywacją do ciągłego poszerzania horyzontów wiedzy. Twórcy tej popularno-naukowej serii opowiadają o często zaskakującym pochodzeniu przedmiotów codziennego użytku. Okazuje się, że z pozoru najzwyczajniejsze wynalazki powstawały w wojskowych laboratoriach, jednak z czasem znalazły zupełnie inne, całkowicie prozaiczne zastosowanie. W drugim sezonie cyklu widzowie poznają niezwykłą historię przedmiotów takich jak żarówka, pianino czy deska surfingowa.

W tym odcinku

Twórcy programu odkrywają źródła pochodzenia wywrotki - pojazdu, który jest w stanie przenosić całe góry. Oprócz tego szukają odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób bambus i skuwki do długopisów przyczyniły się do wynalezienia żarówki. W odcinku jest również mowa o pianinie. Niezależnie od tego, jakie dźwięki się z niego wydobywają, instrument ten działa dzięki zastosowaniu niezwykle skomplikowanych mechanizmów.

Zobacz także