x

Notacje: Witold Sadowy. Mistrzowie

cykl dokumentalny Polska 2009   b.o.
W skrócie:Witold Sadowy (ur.1920), aktor, kronikarz teatru, jeden z pionierów życia teatralnego Warszawy po wojnie. Jest autorem trzech książek o teatrze i setek ról. Ze sceną pożegnał się w 1989 r.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

Aktor, dziennikarz, felietonista, kronikarz teatralny, jeden z pionierów życia teatralnego Warszawy po wojnie, Witold Sadowy, urodził się 7stycznia 1920 roku. Na początku lat 80. rozpoczął współpracę z "Życiem Warszawy". Recenzje teatralne zamieszczał także w "Życiu Codziennym", "Słowie", "Expressie Wieczornym" oraz w wychodzącym w Nowym Jorku "Nowym Dzienniku". Obecnie związany jest z "Gazetą Wyborczą" i "Życiem na gorąco". Sadowy jest także autorem trzech książek o teatrze: "Teatr, plotki, aktorzy" (1994), "Za kulisami i na scenie" (1995) oraz "Ludzie Teatru" (2000). Jego najbardziej znane role sceniczne to: Chłopiec z deszczu w "Dwóch Teatrach", Jan w "Żeglarzu" Szaniawskiego, Oktaw w "Nie igra się z miłością" Musseta, Albin w "Ślubach panieńskich" Fredry, Adaś - tytułowy "Szatan z siódmej klasy" Makuszyńskiego, Dziadzio w "Żabusi" Zapolskiej i Żewakin w "Ożenku" Gogola. Ze sceną pożegnał się w roku 1989, grając austriackiego Feldmarszałka w "Gałązce rozmarynu". W roku 1999 Związek Artystów Scen Polskich uhonorował go tytułem członka zasłużonego.

Zobacz także