Notacje: Barbara Krafftówna. Kresowe dzieciństwo

cykl dokumentalny Polska 2008   b.o.
Reżyseria:Maria Nockowska
W skrócie:Film o Barbarze Krafftównie, wybitnej aktorce teatralnej, filmowej i TV. Debiutowała w Teatrze Wybrzeże w 1946 r. Największe kreacje stworzyła w teatrach Warszawy. Grała w wielu filmach.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

Wybitna aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, Barbara Krafftówna, przyszła na świat w 1928 r. w Warszawie. Jako nastolatka uczęszczała do konspiracyjnego Studia Teatralnego Iwo Galla. Debiutowała na deskach Teatru Wybrzeże w Gdyni w 1946 r., gdzie Gall przeniósł się wraz z zespołem. Artystka występowała potem na scenach Łodzi i Wrocławia. Po powrocie do Warszawy jej gra uświetniała spektakle teatrów - Dramatycznego (sztuki w reżyserii m.in. Konrada Swinarskiego i Ewy Bonackiej), Narodowego (sztuki Kazimierza Dejmka), Współczesnego (współpraca z Erwinem Axerem i Andrzejem Wajdą). Krafftówna, stworzyła także niezapomniane kreacje filmowe u Wajdy ("Popiół i diament"), Hasa ("Jak być kochaną") czy Kutza ("Nikt nie woła"). Popularność wśród telewidzów zdobyła natomiast dzięki rozmaitym rolom w Kabarecie Starszych Panów.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także