x

Niezwykłe historie Biało-Czerwonych: Ryszard Parulski

cykl reportaży Polska 2019-2020   od 12 lat
W skrócie:Ryszard Parulski uczył się w zawodowej szkoły optycznej na Grochowie. Po pewnym czasie dostał się na prawo na UW. Trenował szermierkę. Powołał do życia Fundację Gloria Victis i został jej prezesem.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl ukazujący sylwetki wybitnych polskich sportowców, którzy byli zarazem wielkimi patriotami, a ich niesłychane oddanie ojczyźnie często okupione było śmiercią.

Ryszard Parulski wychował się w Warszawie. Mając 6 lat, przeżył niezwykłą traumę. Jego matka zginęła w powstaniu warszawskim, a ojciec został wywieziony po kampanii wrześniowej na Syberię. Szczęśliwie dostał się do Armii generała Andersa, przechodząc z nią cały szlak bojowy. Po skończeniu szkoły podstawowej wysłano Ryszarda do zawodowej szkoły optycznej na Grochowie, gdzie zdobył zawód szlifierza szkła. Pracując w PZO, ukończył też wieczorowe liceum ogólnokształcące i za pierwszym razem dostał się na prawo na UW. Jednocześnie trenował szermierkę w klubie Marymont, któremu pozostał wierny do końca sportowej kariery. Był niezwykle utalentowanym i wszechstronnym szermierzem. Jako jedyny szermierz na świecie zdobył tytuły mistrza świata we wszystkich trzech broniach. Był dwukrotnym medalistą olimpijskim. Po skończeniu prawa i aplikacji został wybitnym adwokatem. Powołał do życia Fundację Gloria Victis, której był prezesem. W 1992 roku zrodził się pomysł zorganizowania letnich igrzysk olimpijskich 2012 roku w Warszawie. Do tej idei przekonał wybitnego szablistę i znakomitego architekta, profesora Wojciecha Zabłockiego. Wspólnie opracowali szczegółowy projekt igrzysk olimpijskich w Warszawie, którego osią miała być Wisła. Niestety, ta idea nie spotkała się z aprobatą władz.