Natura w Jedynce: Planeta lasów: Wśród sosen kanaryjskich

(Jungle Planet: Forests of Fire. Canary Pine Forest)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano
W skrócie:Sosna kanaryjska jest gatunkiem endemicznym. Nie występuje nigdzie na świecie poza archipelagiem Wysp Kanaryjskich. Znana była już 135 milionów lat temu, gdzie porastała wybrzeża Oceanu Tetydy.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicza. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

Sosna kanaryjska jest gatunkiem endemicznym. Nie występuje nigdzie na świecie poza archipelagiem Wysp Kanaryjskich. Znana była już 135 milionów lat temu, gdzie porastała wybrzeża Oceanu Tetydy. Obecnie spotkać ją można m.in. na Teneryfie czy El Hierro. Pionierski charakter pozwala jej znosić trudne warunki. Las sosen kanaryjskich tworzy niezwykły ekosystem i daje schronienie zwierzętom. Drzewa te nie tolerują innych roślin na swoim terenie. Igły sosny stanowią zbitą, kwaśną warstwę, która uniemożliwia rozwój flory.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także