Natura w Jedynce: Planeta lasów: Lasy w chmurach

(Jungle Planet: The Rainforest in the Clouds. Central America)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano
W skrócie:Mieszkańcy lasów w chmurach muszą przystosować się do zmiennego trybu życia, wilgoci, słońca i niskich temperatur. Warunki przyrodnicze Ameryki Południowej sprzyjają rozwojowi lasów mglistych.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicze. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

Mieszkańcy lasów w chmurach, by przetrwać, muszą przystosować się do zmiennego rytmu życia - ograniczonej widoczności, wilgoci, słońca i niskich temperatur. Zwierzęta pod powłoką obłoków szukają pożywienia, uczestniczą w polowaniach, które często przywodzą na myśl zabawę w chowanego, rozmnażają się. Andy, najdłuższy łańcuch górski, obejmują obszar 7 tysięcy kilometrów od Patagonii po Wenezuelę. Nieco dalej na północ zostały wypiętrzone Kordyliery Południowe. Warunki przyrodnicze Ameryki Południowej sprzyjają rozwojowi lasów mglistych. Korony drzew zatrzymują promienie słoneczne, jednocześnie zapewniając nieustanną wilgoć. Stąd w tym miejscu spotkać można tak bujną roślinność.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także