Natura w Jedynce: Planeta lasów: Lasy opadających liści

(Jungle Planet: Deciduous Forest, Poland)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano
W skrócie:Lasy liściaste strefy umiarkowanej występują na półkuli północnej. Mieszkające w nich gatunki zwierząt muszą się przystosować do życia zarówno w niemal polarnym chłodzie, jak i tropikalnym upale.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicza. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

Ten szczególny rodzaj lasów występuje wyłącznie na półkuli północnej. Jego wygląd zmienia się w zależności od pory roku. Zimą drzewostany są pozbawione liści, by jesienią przywdziać rdzawozłote barwy. Wiosną eksplodują soczystą zielenią, a latem ocieniony las daje schronienie i ulgę swoim mieszkańcom. Taka różnorodność związana jest ze zmiennym klimatem. Miejscowe gatunki muszą się przystosować do życia w polarnym niemal chłodzie, jak i tropikalnym upale. Lasy liściaste strefy umiarkowanej rosną na terytorium Stanów Zjednoczonych i południowej Kanady, w Azji Wschodniej oraz środkowej Europie. Buki, graby, dęby i lipy tworzą tu malowniczy, miejscami wręcz magiczny krajobraz.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także