Natura w Jedynce: Planeta lasów: Królestwo jałowców

(Jungle Planet: The Mystical Forest. Spanish Juniper Woods)

serial przyrodniczy Hiszpania 2017   od 7 lat
Reżyseria:Juan Antonio Rodríguez Llano, Ruiz Gordon
W skrócie:Jałowiec można spotkać w skalistych, spalonych słońcem regionach. Sucha gleba to dla niego naturalne środowisko. Osiągające nawet 20 m wysokości drzewa rosną w dużej odległości od siebie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Ziemia ma różne oblicza. Można na niej znaleźć zarówno wulkany i górskie łańcuchy, jak i skaliste klify, wzburzone morza i wartkie strumienie. Jednymi z najbardziej różnorodnych ekosystemów istniejących na tej planecie są lasy. U progu trzeciego tysiąclecia Ziemię porasta aż o 70% mniej drzew niż w przeszłości. Większość lasów znikła w wyniku działalności człowieka. Te, które przetrwały, mają ogromny wpływ na równowagę ekologiczną całej planety. Lasy zamieszkują rozmaite gatunki, połączone siecią skomplikowanych zależności. Wśród olśniewającej scenerii drzew rozgrywa się spektakl życia. Aby ukazać wagę tego ekosystemu, twórcy programu zabiorą swoich widzów w podróż m.in. do Kalifornii, Hiszpanii, Maroka i Południowej Afryki czy na Kostarykę, Madagaskar i Borneo.

W tym odcinku

Jałowiec, roślina z rodziny cyprysowatych, może rosnąć w skalistych, spalonych promieniami słońca regionach, gdzie inne drzewa by nie przetrwały. Zimna, sucha, uboga gleba to dla niego naturalne środowisko. Osiągające nawet 20 metrów wysokości drzewa rosną w dużej odległości od siebie. Bardzo rozrzedzone, przypominające afrykańską czy południowoamerykańską sawannę, lasy jałowcowe napotykamy na wybrzeżach Morza Śródziemnego i na obszarach kontynentalnych półkuli północnej. Najrozleglejsze znajdują się na równinach Półwyspu Iberyjskiego, gdzie tworzą jedne z najdzikszych i najpiękniejszych krajobrazów Europy. W takim ekosystemie powstają doskonałe warunki dla wilków.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także